4/99
Pisali o Sierpcu
Przegląd wybranych artykułów prasowych (lipiec - wrzesień 1999 r.)

1. Filmowa mapa Polski. Film (dodatek do numeru lipcowego). Na dołączonej do miesięcznika Film, mapie filmowej umieszczono Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zamieszczono m.in. zdjęcia i sceny z kręconego ostatnio filmu "Ogniem i mieczem" z notą o innych filmach kręconych w tym miejscu. Nota zawiera również reklamę o atrakcjach dla odwiedzających Skansen.

2. Ciesiulska A. - Represyjne bataliony pracy. 50-lecie zastępczej służby wojskowej (Gazeta na Mazowszu nr 152 z 2 lipca). W latach 1949-1959 ówczesne władze polskie zapisały smutną kartę losów ponad 200 tysięcy młodych Polaków, którzy w ramach służby wojskowej pracowali przymusowo w kopalniach węgla, rud uranu i kamieniołomach. Członkowie Związku Represjonowanych Żołnierzy, Górników (Władysław Gąsiorowski z Sierpca i Janusz Wojtczak) opowiadają "Gazecie" historię swojej służby wojskowej zamienionej w ciężką pracę w kopalni.

3. Gąsiorowski W. - Związek Represjonowanych Żołnierzy Górników. (Gazeta na Mazowszu nr 152, z 2 lipca). O obchodach 50-lecia utworzenia Zastępczej Służby Wojskowej i powstania Związku.

4. Wiśniewski A. - Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Kasztelania '99. (Życie Płocka nr 26 z 2 lipca). O przebiegu, gościach, zespołach i publiczności Kasztelanii '99.

5. Grodzicki J. - Droga kontra administracja (Gazeta na Mazowszu nr 153 z 3 lipca) Relacja z sesji Rady Powiatu w Sierpcu. Dwudziestu rolników z gminy Mochowo przyjechało na ostatnią Sesję Rady Powiatu, by zaprotestować przeciwko następującej decyzji Rady: z subwencji przeznaczonej na drogi 350 tys. przeznaczono na utrzymanie powiatowej administracji.

6. J.G. - Sierpienica straszy. (Gazeta na Mazowszu nr 153 z 3 lipca). Tereny nad przepływającą przez Sierpc rzeką po jej regulacji miały być miejscem spacerów i wypoczynku mieszkańców. Obecnie zaniedbane brzegi rzeki raczej ich odstraszają.

7. J.G. - Wielorakie korzyści. (Gazeta na Mazowszu nr 153 z 3 lipca). Sierpeccy bezrobotni znaleźli zatrudnienie przy układaniu chodników

8. Kasprzyk D. - Inwazja lalek (Nowy Tygodnik Płocki nr 26 z 4 lipca). Budynek - muzeum - Ratusza przy Pl. Kardynała Wyszyńskiego w Sierpcu został opanowany przez 500 lalek pochodzących z Europy, Azji, Afryki, obu Ameryk oraz Australii. Stało się to za sprawą otwartej 9 czerwca wystawy "Lalki świata" z kolekcji Ewy i Jagody Liszki.

9. rad - W rytmie międzynarodowego folkloru. Kasztelania '99. (Tygodnik Płocki nr 27 z 6 lipca). Przez 3 dni mieszkańcy Sierpca bawili się w rytm ludowych melodii i dźwięków. Okazję do tego stworzył odbywający się już po raz czwarty Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny - Kasztelania '99.

10. HW,AA - Ze szpitala do sądu (Gazeta na Mazowszu nr 183 z 7 lipca). Sprawa sądowa przeciw Szpitalowi w Sierpcu - zarzut niewłaściwego przeprowadzenia porodu.

11. Strzałkowska D. - Cukrzyca nie musi prowadzić do kalectwa lub przedwczesnej śmierci. (Życie Płocka nr 27 z 9 lipca). Jubileusz Powiatowego Koła Diabetyków.

12. Wiśniewski A. - Kto się wstydzi kasy. (Życie Plocka nr 27 z 9 lipca). Kontynuacja tekstu "Jak dobrze jest radnym być" z poprzedniego numeru.

13. Wiśniewski A. - Związek. (Życie Płocka nr 27 z 9 lipca). O Związku Gmin Północnego Mazowsza, którego działalność zamarła przed wielu laty (po doprowadzeniu gazu do Sierpca), lecz który formalnie istnieje nadal.

14. Grodzicki J. - Gorące lato rady. (Gazeta na Mazowszu nr 185 z 10 lipca). Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Sierpeckiego upłynęła pod znakiem zmian personalnych.

15. AM - Piana Kasztelana. Piwowarskie nowinki. (Gazeta na Mazowszu nr 161 z 13 lipca). Dwukrotnie więcej niż dotychczas, czyli 48 tys. butelek piwa na godzinę będzie produkować nowa, ściągnięta z Niemiec do sierpeckiego browaru linia rozlewnicza.

16. Danieluk J. - Komendant pozostał. W sierpeckiej policji bez zmian. (Tygodnik Płocki nr 28 z 13 lipca). W środę 30 czerwca wojewoda mazowiecki wręczył nominacje nowym komendantom powiatowym i miejskim policji. W Sierpcu pozostał na stanowisku dotychczasowy komendant nadkomisarz Tadeusz Sobociński. Będzie kierował Komendą Powiatową Policji w Sierpcu oraz podległym jej komisariatom w poszczególnych gminach powiatu.

17. Strzałkowska D. - Cmentarz będzie odnowiony. (Życie Płocka nr 28 z 16 lipca). Po kilkudziesięciu latach zapuszczony i zdewastowany cmentarz żydowski przy ulicy Jagiełły w Sierpcu zostanie odnowiony.

18. Strzałkowska D. - Zdrowie w prywatnych rękach. (Życie Płocka nr 28 z 16 lipca). Sierpeccy lekarze podstawowej opieki medycznej zamierzają utworzyć w Sierpcu niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. W artykule opinie i głosy zainteresowanych.

19. Wiśniewski A. - Drugie starcie. (Życie Płocka nr 28 z 16 lipca). Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, m. in.: o decyzji Rady o utworzeniu dodatkowej (siódmej) klasie I w sierpeckim L.O., wniosku o odwołanie Przewodniczacej Rady i in.

20. Wiśniewski A. - Wygrać z Płockiem! (Życie Płocka nr 28 z 16 lipca). Spotkanie w sierpeckim skansenie. Uczestnicy - przedstawiciele samorządów: burmistrz Sierpca - M. Kośmider, starosta P. Ambor prezydent m. Płocka S. Jakubowski dyskutowali n/t przygotowań do budowy trasy szybkiego ruchu.

21. Matusiak E.L. - W pogoni za światłem i cieniem. (Nowy Tygodnik Płocki nr 29 z 18 lipca). Muzeum Wsi Mazowieckiej - malarstwo Grażyny Jezierskiej.

22. Radwańska T. - Batalia o drogę krajową S-10. (Tygodnik Płocki nr 29 z 20 lipca). Kolejne spotkanie członków roboczej grupy Międzywojewódzkiego Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Przebudowy i Modernizacji Drogi Krajowej Nr 10, nie doprowadziło do ustalenia jej przebiegu. Najwięcej wątpliwości i kontrowersji budzi odcinek Lipno-Płońsk. Powodem są rozbieżności władz samorządowych Sierpca i Płocka w/s ustalenia koncepcji przestrzennej "dziesiątki".

23. Sobczak M. - Drogowy kompromis. (Gazeta na Mazowszu nr 169 z 22 lipca). Możliwe, że sporna od kilku lat DSR-10 przebiegać będzie przez Sierpc. Udział burmistrza Sierpca Marka Kośmidra w spotkaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.

24. MARS, TP - Lato z pianką. (Gazeta na Mazowszu nr 172 z 26 lipca). Przez pierwsze sześć miesięcy b.r. browar Sierpca sprzedał 5% piwa więcej niż przed rokiem, ale spożycie złocistego napoju nie rośnie w kraju tak szybko, jak liczyli producenci.

25. (jac) - Jezioro Urszulewskie. (Tygodnik Plocki nr 30 z 27 lipca). Wybierając się nad Jezioro Urszulewskie można zażyć nie tylko kąpieli wodnych i słonecznych. Kiedy mamy już ich dość możemy wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową.

26. Matusiak E.L. - Jeśli na plener, to tylko do Sierpca. (Nowy Tygodnik Płocki nr 30 z 1 sierpnia). Od siedmiu już lat, w pierwszej połowie lipca sierpecki Dom Kultury zamienia się w hotel, stołówkę i klub towarzyski, ale przede wszystkim, w jedną wielką pracownię plastyczną - znak to, że zjechali artyści na kolejny Ogólnopolski Plener Plastyczny - malarstwo i rzeźba. O przebiegu i efektach pleneru przeczytaj w tym obszernym artykule.

27. Kasprzyk D. - Z Dębska do Skansenu. (Nowy Tygodnik Płocki nr 32 z 15 sierpnia). W pejzażu sierpeckiego skansenu pojawił się nowy, cenny obiekt. Jest nim 300-letnia kaplica przeniesiona ze wsi Dębsk k. Żuromina. Gdyby zabrakło zaangażowania pracowników Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kaplica z Dębska znikłaby bezpowrotnie a jej ślady istniałyby jedynie w kościelnych dokumentach.

28. (Krzyp) - Spływajmy do Bledzewa . (Tygodnik Płocki nr 33 z 17 sierpnia). Aby uczestniczyć w spływach kajakowych i jednocześnie podziwiać piękno otaczającego krajobrazu, zabytków a przy tym przeżywać dreszczyk emocji w spiętrzonych i urokliwych nurtach wodnych nie trzeba udawać się bardzo daleko. W artykule proponowany spływ zaczyna się na rzece Sierpienicy w Borkowie obok starego młyna, przez Sierpc (miasto), Skansen (tutaj przynajmniej godzinne opuszczenie kajaka, dalej kajakiem obok starych młynów w Mieszczku i Kwaśnie aż do pięknego zakątka w Budach Bledzewskich.

29. (rad) - Remont klasztoru opóźniony. (Tygodnik Płocki nr 33 z 17 sierpnia). O blisko dwa i pół miesiąca opóźnione są prace związane z zabezpieczeniem skarpy, na której znajduje się jeden z najstarszych obiektów architektury w Sierpcu - kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i klasztor sióstr benedyktynek.

Oprac. Maria Wiśniewska