4/2001
BIEG MARATOŃSKI W SIERPCU

22 września 2001 roku odbędzie się kolejny, czwarty już, mini-maraton na trasie skansen - stadion "Kasztelana". Dystans, jak zwykle, około ośmiu kilometrów. Czekamy kiedy trasa biegu się wydłuży.

W ubiegłych latach w imprezie startowało po kilkuset zawodników, w różnych kategoriach wiekowych, od najmłodszych "krasnali", czyli przedszkolaków, dla których wyścig rozgrywany jest na płycie piłkarskiego boiska a jego dystans nie przekracza 150 - 200-m, do poważnych seniorów. Najstarszy uczestnik biegu w poprzednim roku liczył 72 lata. Na sierpecki mini-maraton przyjeżdżają biegacze z Gdańska, Warszawy, Płocka, Gostynina. Biegi terenowe i uliczne zyskują sobie coraz większą popularność. Przykładem, nie tylko rekreacyjnego truchtania, ale wyczynu z zadatkami na przyszłe sukcesy są młodzi sportowcy ze Szkoły Podstawowej nr 2, prowadzeni przez Pawła Wierzbickiego i Dariusza Malanowskiego o czym pisaliśmy w poprzednich numerach naszej gazety. Kontynuacją sukcesów młodych biegaczy z sierpeckiej "dwójki", jak na razie nie mogą poszczycić się ani szkoły średnie, ani gimnazja. Ale to zależy głównie od nauczycieli wychowania fizycznego w tych szkołach, którym oby chciało się chcieć. Mamy uzasadnioną nadzieję, iż przykład Barbary Gil, która już pięćdziesiąt razy uczestniczyła w podobnych biegach, rozbudzi emocje biegaczy i ambicje działaczy.

Kluby sportowe Sierpca nie bardzo przejawiają żywe zainteresowanie lekką atletyką. MKS "Mazur", statutowo zajmujący się tą dyscypliną, tak jakby też „przysypiał gruszki w popiele”.

Organizatorem mini-maratonu jest TKKF "Kubuś", czyli Jakub Grodzicki - człowiek instytucja w sierpeckim sporcie i rekreacji.

Nasza Redakcja z okazji X-LECIA istnienia gazety funduje dyplom i puchar dla najlepszego Sierpczanina w Biegu Głównym.

Ryszard Suty