4/2001
KOBIETY GODNE UWAGI
Marzena Kowalska - dyrektor Gminnego Gimnazjum w Mochowie

1. O modzie

Moda jest dla człowieka sposobem wyrażania siebie. Model zachowania, ubierania się służy w naszym współczesnym świecie wyróżnieniu indywidualności lub określeniu przynależności do określonej grupy.

Śledzę z zainteresowaniem pokazy, oglądam magazyny mody. Wiele propozycji projektantów akceptuję, inne budzą sprzeciw.

Dla siebie wybieram styl klasyczny, do czego zobowiązuje mnie rodzaj pracy. W domu preferuję wygodne sportowe ubrania zapewniające komfort wypoczynku.

2. O młodzieży

Młodzież stanowi rzeczywistą siłę społeczeństwa. To, jaka jest, zależy od wartości w świecie dorosłych. Młodzi budują obraz przyszłości w odniesieniu do zastanej teraźniejszości. Z ich buntu rodzą się nowe pomysły i rozwiązania.

Młodość wymaga akceptacji. Możliwości dla realizacji siebie, współdziałania. Wzajemne zrozumienie dorosłych i młodych gwarantuje sukces.

Destrukcyjny jest fakt bezrobocia dotykający młodych, a szczególnie absolwentów rozpoczynających dorosłe życie od rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy.

3. O kuchni

Lubię potrawy o ciekawym, wyszukanym smaku, o przenikających się przyprawach. Ważna jest estetyka podania. Posiłek powinien stanowić ucztę nie tylko dla ciała, ale także dla oczu.

Smakują mi potrawy kuchni francuskiej, chińskiej czy też tradycyjnej polskiej. Najciekawsze są jednak dania eksperymentalne.

Sama gotuje dość rzadko. Do perfekcji sztukę kulinarną opanowała natomiast moja mama, której daniom nie udaje mi się oprzeć. Są wspaniałe: smaczne i estetycznie podane.

4. O polityce

Polityka jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania państwa. To ona wyznacza kierunek rozwoju różnych dziedzin życia społeczeństwa, ich harmonijnego współistnienia.

Każdy z polityków, bez względu na reprezentowaną opcję, deklaruje przede wszystkim, ze w centrum jego działań pozostaje dobro człowieka. Jednak niejednokrotnie dochodzi do zagubienia tych najistotniejszych wartości.

Nie należałam do żadnej partii. Cenię w człowieku uczciwość i odpowiedzialność, rzetelność, szczerość, lojalność i profesjonalizm. To cechy prawdziwego człowieka. Ważne jest, aby politykę uprawiali "prawdziwi ludzie", godni zaufania.

5. O mężczyznach

Wokół podobieństw i różnic charakteryzujących kobiety i mężczyzn od lat trwa burzliwa dyskusja. W teoriach już chyba sami się pogubiliśmy.

Różnice są oczywiste, gdyż to wynika z anatomii. Pogłębia je natomiast niezdrowa rywalizacja mająca wykazać, kto jest lepszy.

Najważniejsze, moim zdaniem, powinny być działania zarówno kobiet jak i mężczyzn służące budowaniu, porozumieniu się z wykorzystaniem preferencji płci. Człowiek uczy się przecież przez całe życie. "Różne" pozwala dostrzec dobro i niewłaściwości. Powinniśmy jako ludzie wykorzystać zdobycze nauki i starać mądrze dojrzewać do prawdziwej wewnętrznej dorosłości. Wymagając od innych, wymagajmy od siebie. Jeżeli zaakceptujemy siebie, swoją inność, będziemy szanować innych ludzi bez względu na płeć, przynależność narodową czy karnację.

6. O sobie

Wielokrotnie zadaję sobie pytania o siebie w danym momencie życia. Wiem, że istotne są dla mnie: rodzina, przyjaźń, lojalność, odpowiedzialność, poszanowanie godności. Cenię dążenie do prawdziwego "człowieczeństwa". Jestem osobą wymagającą przede wszystkim od siebie. U innych cenię profesjonalizm, rzetelność, prawość, uczciwość, kompetencję, konsekwencję.

W centrum moich zainteresowań stoi człowiek. To przecież upór w dążeniu do celu i czasami ludzkie słabości rozwijają, ciągle doskonalą otaczający nas świat i wiedzę o nim.

Najlepiej odpoczywam z książką w zaciszu mieszkania, dobra muzyka, film, sztuka teatralna, ciekawy artykuł dają mi relaks i wzbogacają.

Cenię przyjaźń - rozmowy z przyjaciółmi pozwalają mi być sobą. Wymiana sądów i opinii na ważne i mniej ważne tematy dają wielowymiarowy obraz spraw.

Ważni są w moim życiu ludzie; dzięki mojej otwartej postawie łatwo mi nawiązywać porozumienie z otoczeniem.

Ta cecha pomaga mi w codziennej pracy. Życie każe mi pamiętać poznany przed laty wiersz księdza Twardowskiego - "Śpieszmy się kochać ludzi - ..."