4/2001
KONCERT ORGANOWY W FARZE

W dniu 29 lipca w niedzielę po mszy wieczornej odbył się koncert muzyki organowej w wykonaniu studentki IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Kiszyniowie stolicy Mołdawii - Nikoli Alexandr Sirocorad.

W programie koncertu była muzyka miedzy innymi Beethowena, Bacha, Brahmsa, Schumana, Mozarta, Ravela. Występ trwał ponad godzinę. Publiczność, która wcześniej wysłuchała mszy świętej, wypełniała ponad połowę miejsc w ławkach kościoła.

Nikola trafiła do Sierpca dzięki odbywającemu się właśnie Ogólnopolskiemu Plenerowi Malarskiemu. Była jego uczestnikiem przez blisko tydzień, a ponieważ obok malarstwa studiuje muzykę, stąd pomysł aby zaprezentowała swoje umiejętności gry na organach. Wcześniej, wieczorami w Domu Kultury, popisywała się swoimi umiejętnościami pianistycznymi i doskonałą znajomością muzyki klasycznej. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki uprzejmości Księdza Dziekana Więckowskiego i nowym, dobrym organom w Farze.

Nikola Alexandr Sirocorad pochodzi z utalentowanej rodziny, która swoje korzenie wywodzi z gruzińskiej przedrewolucyjnej arystokracji. Jej Dziadek był malarzem narodowym Rosji i Mołdawii a rodzice Marina i Alexandr, absolwenci Instytutu Muchiny w Petersburgu, są zasłużonymi malarzami Rosji i Białorusi. Nikola uczestniczyła w międzynarodowych konkursach muzycznych w Krakowie, Mołdawii, Białorusi, Rumunii. Wielokrotnie koncertowała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Jej nauczycielem muzyki był obecny Minister Kultury Mołdawii Gienadij Cziobanu. Jej dalsze plany muzyczne to komponowanie muzyki współczesnej, oraz kontynuowanie nauki na ASP w Krakowie, a najbliższe - występ na międzynarodowym konkursie pianistycznym w Seulu w Korei Południowej.

Pobyt w Polsce dwojga mołdawskich studentów, drugą osoba był Wasili Jon Gutu - młody utalentowany malarz, był możliwy dzięki inicjatywie państwa Karoli i Kazimierza Grefkowiczów, mieszkających w miejscowości Czarne koło Lipna, którzy co rok są fundatorami wakacyjnego stypendium dla studentów z różnych krajów.

Ryszard Suty