4/2001
"KASZTELAN" to teraz już "CARLSBERG"

Jeszcze podczas tegorocznego majowego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy "Kasztelana Browar Sierpc" SA nie było mowy o tym. W sierpniu był to już fakt. "Bitburger" sprzedaje "Kasztelana" "Carlsbergowi". W odezwie do pracowników browaru prezes Hubert Szczepek informuje o tworzeniu nowej grupy producentów piwa, w skład której wejdą Browar Okocim S.A., Bosman Browar Szczecin S.A., Kasztelan Browar Sierpc S.A. oraz Browary Dolnośląskie Piast S.A. Nowa grupa przybierze nazwę Carlsberg Okocim S.A. Powodem tego ruchu jest konieczność skutecznej walki z konkurencją: Heinekenem (Żywiec, EB, Warka - 32% udziałów w rynku) oraz SAB (Tyskie, Lech - 30% udziałów w rynku). Po połączeniu Carlsberg Okocim stałby się tym trzecim wiodącym graczem na rynku polskim z roczną sprzedażą na poziomie prawie 4 bilionów hektolitrów oraz 16% udziałem w rynku.

Zarząd nowej spółki będzie mieścił się w Warszawie, ale nie oznacza to utraty samodzielności czterech browarów.

Kilka słów o Browarach Carlsberg. Jest to jedna z największych grup piwowarskich w świecie. Posiada 60 zakładów produkcyjnych w 42 krajach i sprzedaje rocznie 60 milionów hl na około 150 rynkach w całym świecie. W Europie Środkowej i Wschodniej Carlsberg w 2000 r. sprzedał blisko 23 miliony hl.

Nasz Kasztelan wnosi do nowej grupy piwowarskiej jasne pełne, mocne i pilsa. Pracownicy browaru są chronieni przed redukcjami umowami do listopada przyszłego roku. Browar był prywatyzowany przy 60% udziale akcji przypadających załodze. W chwili obecnej nieliczni pracownicy posiadają niewielkie pakiety akcji.

Z. D.