3/2001
SPORT W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Zapowiadany sportowy życiorys znanego działacza i trenera Lecha Żmijewskiego nie mógł się ukazać z powodu nienajlepszej dyspozycji fizycznej i pogarszającego się stanu zdrowia naszego bohatera. Wrócimy do tematu najszybciej jak to będzie możliwe.


mgr Paweł Wierzbicki i mgr Dariusz Malanowski z zespołem sztafety 10 x 1000 m. w biegach przełajowych na zawodach w Gostyninie

Szkolny sport to pierwsze kontakty z prawdziwym boiskiem, trenerem, rywalizacją z rówieśnikami. Jest to próba konfrontacji swoich możliwości, próba porównania siebie z marzeniami o najwyższych laurach o idolach, wielkich gwiazdach z innych krajów i kontynentów. Na początek jest swoja klasa, szkoła i swoje miasto. Jak to wygląda w sierpeckich podstawówkach?

Szkoła Podstawowa nr 2 od lat słynie ze znakomitych lekkoatletów a zwłaszcza biegaczy. Wymienię znaczące sukcesy sportowców tej szkoły w roku szkolnym 2000/2001:

- Memoriał l.a. im.T.Wiśniewskiego w Goleszynie w dniu 12 września 2000r. - I m-ce drużynowo.

- Bieg Nadwiślański w Płocku - sportowcy z "2" zajmują drugie, trzecie, piąte i siódme miejsca, wśród rywali urodzonych w 1988roku a pierwsze, trzecie, siódme i ósme o rok młodsi.

- Biegi Przełajowe im J.Kusocińskiego w Pacynie w dniu 26 września 2000r. - trzecie i piąte m-ca.

- Rejonowe Biegi Przełajowe w Gostyninie w dniu 20 października - drużynowo IV miejsce.

- Bieg Tumski w Płocku w dniu 19 września - drugie i trzecie miejsca.

- Bieg Niepodległości w Skrwilnie 21 października - pierwsze, drugie, trzecie, piąte, szóste, siódme miejsca w różnych grupach wiekowych (klasy czwarte, piąte i szóste).

- Biegi Przełajowe Marszałka Województwa Mazowieckiego 26 października ubiegłego roku w Studzieńcu, m-ca trzecie, siódme, dziewiąte, dwunaste.

- XX Maraton "Orlen" w Soczewce, 30 września - trzecie, czwarte, dziewiąte, dwunaste miejsca.

- Bieg Wiosny w Płocku, 21 marca - trzecie, piąte, szóste miejsca.

- Cross Szczutowa w dniu 10 kwietnia br. - pierwsze miejsce drużynowo.

- Rejonowe Sztafetowe Biegi Przełajowe w Gostyninie w dniu 5 kwietnia br. - III i V m-ca.

- Memoriał R.Bramczewskiego - III m-ce drużynowo.

- Rejonowy Czwórbój L.A. w Gostyninie dnia 24 maja br. - drużyna chłopców zajęła II m-ce.

- Bieg Uliczny"Solidarności" w Płocku w dni 2 czerwca.

- Finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Radomiu w dniu 21 kwietnia br. w drużynowych biegach przełajowych sierpczanie zajęli V m-ce chłopcy i X m-ce dziewczęta. Zaś czwórboiści w tych Finałach w dniach 10-12 czerwca zajęli zespołowo VIII miejsce.

- W ogólnopolskich zawodach patronowanych przez Komitet Olimpijski w Kozłowie Biskupim wśród 302 zespołów, nasi zajmują XII lokatę a w Sierakowie k/Poznania jest Adam Prątnicki jest 4, Marek Grączewski 5, Michał Markowski 7.

Ten grad sukcesów przynoszą dziewczęta: Magda Madejska, Joanna Łowin, Marta Chrzanowska, Dominika Łyczkowska, Emilia Rycharska, Magdalena Kuncicka, Aleksandra Kajkowska, Joanna Wierzbicka. Chłopcy: Piotr Majerski, Adrian Prątnicki, Piotr Wiśniewski, Michał Markowski, Rafał Klimek, Kamil Bagiński, Kamil Stupecki, Dawid Wojciechowski, Łukasz kowalczyk, Daniel Jagodziński, Maciej Chojnacki, Marek Grączewski i wielu innych z szerokiego zaplecza tej usportowionej szkoły.

Ponadto sportowcy "2" brali udział w Rej.Turnieju Piłki Nożnej w Gostyninie zajmując VII m-ce. Zimą odbyło się w Szkole sportowe zimowisko. Zajęcia odbywały się na pływalni, był też turniej strzelecki, tenisa stołowego, pokonywanie toru przeszkód, konkurs skoku wzwyż i turnieje mini gier zespołowych.

Jak to możliwe aby w jednej szkole tyle się działo?

Jest to zasługą kilku ludzi którym się chce chcieć!

Nauczycielami wychowania fizycznego, którzy zapracowali na sukcesy tej szkoły są: Paweł Wierzbicki, i Dariusz Malanowski,. Mają oni życzliwą atmosferę swojej Dyrekcji ale także przychylność dyr. Nowakowskiej z L.O. użyczającej nieodpłatnie hali sportowej i basenu (bo te dzieci kiedyś trafią do ogólniaka). Nieraz wożą dzieci na zawody prywatnymi samochodami a nie trzeba dodawać, że większość imprez odbywa się w soboty i niedziele. Działają bardzo dużo społecznie w godzinach pozalekcyjnych za co otrzymują często zaledwie 10-30% wynagrodzenia na które zasłużyli!!!

Ich wynagrodzenie to tylko dodatkowa jedna godzina tygodniowo a sukcesy np.; roku poprzedniego to II miejsce w woj. Mazowieckim we współzawodnictwie ponad 6500 szkół. Przegrali tylko ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego nr 55 z Warszawy!!!

Z okazji Dnia Dziecka w Szkole Podstawowej nr 3 urządzono dzień sportu. Była to "PIERWSZA SPORTOWA OLIMPIADA NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO". Czwartego czerwca, zamiast do sal lekcyjnych, najmłodsi udali się na sale gimnastyczne, boiska, rzutnie, bieżnie. Regulamin przewidywał iż każda z dwudziestu klas 1-3 wystawi jedenastoosobową reprezentację. Zespoły będą rywalizować w trzynastu konkurencjach zręcznościowych, siłowych, biegowych i technicznych. Całość przygotowała i sprawnie z mikrofonem w ręku prowadziła Grażyna Krawczyńska. Oto wyniki zmagań:


DZIEWCZĘTA:

Klasy pierwsze:

  • 1 m-ce Julita Ciemska kl.If - 109 pkt.
  • 2 m-ce Marta Ziółkowska kl.If - 108 pkt.
  • 3 m-ce I.Leśniewska i M.Paczkowska po 105 pkt.

    Klasy drugie:

  • 1 m-ce Kinga Brodzińska kl IIa - 104 pkt.
  • 2 m-ce Paulina Rudowska kl IIc - 97 pkt.
  • 3 m-ce Monika Szafrańska kl IIc -95 pkt.

    Klasy trzecie:

  • 1 m-ce Anna Wiśniewska kl IIIf - 106 pkt.
  • 2 m-ce Ewa Dutkiewicz kl III d 105 pkt.
  • 3 m-ce M. Kępczyńska i M.Puchalska po 101 pkt.


    CHŁOPCY:

    Klasy pierwsze:

  • 1 m-ce Lukasz Brzozowski Ia - 110 pkt.
  • 2 m-ce Paweł Czermiński Ie - 108 pkt.
  • 3 m-ce Kamil Kępczyński If - 107 pkt.

    Klasy drugie:

  • 1 m-ce Dawid Szymański IIg - 114 pkt.
  • 2 m-ce Paweł Dutkiewicz IIa i Paweł Stępkowski II c po 110 pkt.
  • 3 m -ce Filip Chojnacki IIc i Damian Szablewski IIc, po 107 pkt.

    Klasy trzecie:

  • 1 m-ce Patryk Frydryszewski IIIb - 112 pkt.
  • 2 m-ce Kamil Krajewski IIIf - 109 pkt.
  • 3 m-ce Przemysław Kajkowski IIId - 104 pkt.


    Przytoczone wyniki są dowodem na popularyzację i masowość uprawiania sportu w Szkole Podstawowej nr 3. Celem tak szerokiego frontu jest wszechstronny rozwój, poprawa ogólnego stanu zdrowia, eliminacja wad postawy oraz wyłonienie prawdziwych talentów, ich dalsze ogólnorozwojowe kształtowanie, dając podstawy do rozbudzenia konkretnych zainteresowań w kierunku sportu wyczynowego, według indywidualnych zamiłowań i predyspozycji. Szkoła uczestniczy więc w różnych sportowych rywalizacjach na szerokiej arenie jak:

    - Turniej piłkarski klas trzecich "Z podwórka na stadion" któremu z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej patronuje Lesław Ćmikiewicz w Górze Kalwarii w dniu 01.06 br. Po przejściu eliminacji szkolnych, miejskich i powiatowych, dziewczęta zajęły 5-6 miejsce a chłopcy 7-8, w gronie najlepszych województwa Mazowieckiego. Prowadził młodych zawodników Dariusz Szymański.

    - Rozgrywki piłki ręcznej dziewcząt klas szóstych. Czwarte miejsce na Mazowszu w finałach 7-10 czerwca w Radomiu. Zespół przygotował Tadeusz Listkowski. Chłopcy prowadzeni przez Zenona Jagodzińskiego doszli do mistrzostwa powiatowego.

    - 10-12 czerwca w Kozienicach odbyły się finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w czwórboju L.A. Sześcioosobowy zespół przygotowała i prowadziła Elżbieta Huras.

    - Rodzice zainicjowali utworzenie w tej szkole dwóch piętnastoosobowych grup dzieci objętych intensywnym nauczaniem pływania w ramach zajęć pozalekcyjnych. Po wyłonieniu najlepszych z klas drugich i trzecich, powstał zalążek przyszłej sekcji pływackiej klubu sportowego "Kasztelan" lub "Mazur". Od września br. ilość pływających dzieci zwiększy się o kolejny rocznik. Pływaków prowadzi Dariusz Szymański i Jolanta Wysocka.

    Natomiast co słychać w najmłodszej szkole podstawowej w Pierwszej Prywatnej?

    Z wypowiedzi pani dyrektor Danuty Żuławnik dowiadujemy się że wychowanie fizyczne jest tu wysoko postawione. Od samego początku istnienia szkoły były trzy godziny w-fu oraz dodatkowo pływanie na basenie. Ponieważ szkoła nie posiada własnej bazy lokalowej, uczniowie korzystali z sali gimnastycznej w SP nr 2, a jeśli pogoda była sprzyjająca, zajęcia odbywały się na boisku, prowadził je pan Dariusz Malanowski. Po przeniesieniu szkoły na ulicę Piastowską w trzecim roku jej istnienia, wynajmujemy salę przy Technikum Mechanicznym, i zajęcia prowadzi nauczyciel z tej szkoły, pan Piotr Urbański. Trzeba pamiętać iż jest to ciągle etap nauczania początkowego i w szkołach państwowych w klasach 1-3 nauczyciela w-fu w ogóle dzieci nie widzą, zajęcia prowadzi ten sam nauczyciel, który uczy matematyki i języka polskiego. W następnym roku wzrosła ilość godzin na basenie, dzieci mogą trzy godziny pływać tygodniowo. W progr armie jest jedna godzina, lecz szkoła płaci za dodatkowe dwie godziny. Na te pozalekcyjne zajęcia pod okiem instruktora, dzieci mogą przychodzić z rodzicami w soboty i niedziele. Pan Dariusz Malanowski, który jest instruktorem pływania, ma szczególny talent i dar nauczania maluchów. Przy nim uczą się szybko i z radością. Chyba dlatego iż jest dobrym nauczycielem i sympatycznym człowiekiem. Badania okresowe skolioz, kifoz i wad postawy wykazały iż wszystkie dzieci ze szkoły pani Danuty Żuławnik maja proste kręgosłupy. Na pierwszych zawodach pływackich w ciągu ostatniego okresu dzieci zdobyły 12 nagród i pucharów na następnych zawodach już 22 trofea.

    Basen to wielkie dobrodziejstwo dla dzieci.

    Obecnie są trzy godziny tradycyjnej gimnastyki oraz trzy godziny pływania. W nowym roku szkolnym liczba godzin zajęć sportowych będzie jeszcze zwiększona. Na razie trudno porównywać wyniki sportowe szkoły prywatnej z innymi szkołami, bo tu dopiero są trzy pierwsze klasy a całkowita liczba uczniów w Pierwszej Prywatnej to tylko 50 osób.

    Dyplom i puchar dla szkoły nr 2 za II miejsce w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Mazowsza

    Ryszard Suty

  •