3/2000
Jubileusz 90-lecia Szkoły w Susku

20 maja 20000 roku w Zespole Szkół w Susku obchodzono uroczyście jubileusz 90-lecia istnienia Szkoły. Uroczystości odbyły się na placu przed remizą OSP w Susku. Początek obchodów przypadł na godzinę 10.00. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz gminnych: wójt Leszek Strześniewski i przewodniczący Rady Gminy Zenobiusz Tybuszewski i powiatowych: starosta Paweł Ambor i przewodniczący Komisji Oświaty Powiatu Stanisław Urbanowicz, jak również przedstawiciele ZNP. Obecni byli także radni i pracownicy Urzędu Gminy Sierpc. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dyrektor SP nr 2 w Sierpcu, Hanna Kurta, dyrektor SP w Goleszynie, Anna Szczepkowska, dyrektor SP w Borkowie Kościelnym, Maria Trzcińska oraz dyrektor SP w Sudragach, Sławomir Przybylski. Miłym gościem był też Jan Chojnacki, absolwent Szkoły w Susku i syn jej długoletniego kierownika, Bronisława Chojnackiego. Burmistrz Miasta Sierpca przesłał na ręce dyrektora Szkoły życzenia dalszej owocnej działalności.

Uczestnicy uroczystości

Jubileusz zainaugurowano hymnem państwowym w wykonaniu orkiestry strażackiej z Goleszyna. Następnie wszyscy zebrani wysłuchali w skupieniu mszy świętej dziękczynnej, którą odprawił ks. Andrzej Zakrzewski w intencji wszystkich, którzy byli i są związani z naszą Szkołą. Duchowny podsumował także efekty pracy nauczycieli tej Szkoły:, stwierdzając, że jest bardzo wielu uczniów Szkoły w Susku, którzy coś osiągnęli w swoim życiu. Wielu ukończyło wyższe studia i pracuje na odpowiedzialnych stanowiskach. To wszystko tworzy obraz Szkoły w Susku.

Po mszy św. dyrektor Szkoły, Mirosław Hensel, przywitał wszystkich zebranych. Przypomniał, że celem dzisiejszego spotkania jest chęć uczczenia pamięci ludzi. Którzy tworzyli i tworzą historię naszej Szkoły. (0 lat tradycji, 90 lat trwania, 90 lat związku ze środowiskiem. Dlaczego 90ta rocznica? Dlatego, aby pamiętać i uszanować tradycję i ludzi z tą tradycja związanych.

Historię 90 lat Szkoły przedstawili uczniowie w specjalnym referacie. Potem nastąpiły oficjalne przemówienia. Zwracano w nich uwagę na przemiany w oświacie w Powiecie Sierpeckim związane z wejściem w życie reformy ustroju szkolnego. Wójt Leszek Strześniewski stwierdził, że od 1 września 1999 roku po okresie przygotowań Gmina Sierpc stała się organem prowadzącym zarówno sześcioletnie szkoły podstawowe jak i trzyletnie gimnazja, które utworzono w Borkowie Kościelnym i Susku. W Susku obok gimnazjum mieści się jeszcze szkoła podstawowa, która jest w trakcie wygaszania. O 2001 roku w Susku będzie tylko gimnazjum.

O reformie oświaty i związanych z nią zmianach w szkolnictwie mówił też starosta Paweł Ambor, który zauważył, że głównym celem reformy jest podniesienie poziomu edukacji poprzez upowszechnienie wykształcenia średniego i wyższego, wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży z różnych środowisk, szczególnie wiejskich, poprawa jakości kształcenia i wychowania młodzieży. W przybliżeniu szkolnictwa średniego do mieszkańca wsi służą nowo utworzone gimnazja. Otwierają one drogę do dalszej edukacji, w tym m.in. do liceów profilowanych i szkół zawodowych.

Goście przekazali na ręce dyrektora drobne upominki dla Szkoły i podziękowali inicjatorom za zorganizowanie uroczystości.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy naszych uczniów. Wejście do remizy strażackiej, gdzie przedstawiany był program artystyczny, przeobraziło się w salon mody. Była prawdziwie paryska atmosfera, począwszy od "rewii mody" aż po "dzień szkolnictwa w rytmie rap."

Warto wspomnieć, że 20 maja był dniem otwartym Szkoły. Udostępnione były pomieszczenia z wystawami o przeszłości Szkoły oraz pracami dzieci. Wśród zgromadzonych pamiątek dotyczących historii placówki oświatowej w Susku były stare zdjęcia i świadectwa szkolne. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony wszystkich, którzy brali udział w uroczystościach. Niektórzy z rozrzewnieniem rozpoznawali siebie na szkolnych zdjęciach.

Na placu przed remizą OSP odbył się festyn. Na boisku szkolnym piekły się kiełbaski. Panowała miła i przyjacielska atmosfera. Wszyscy byli zadowoleni. Zaproszeni goście, Rada Pedagogiczna, młodzież oraz mieszkańcy Suska i okolicznych wiosek rozstali się z życzeniami spotkania się z okazji 100-lecia Szkoły.

Beata Lemanowicz