3/2000
Imieniny Prezydenta

Osoba prezydenta Ignacego Mościckiego budzi wiele kontrowersji. W głośnej ostatnio książce "Wyprawa w dwudziestolecie" Czesław Miłosz stwierdził : "zważmy, że najwyższy urząd w państwie, sprawował przez trzynaście lat, od 1926 do klęski 1939, człowiek skromny, bezinteresowny. sumienny w wypełnianiu swoich obowiązków. Nie był figurantem, przeciwnie nauczył się działać perswazją, hamować, a przede wszystkim dużo milczeć i pomagać swojemu przyjacielowi Kwiatkowskimu w realizacji jego gospodarczych planów." Zupełnie odmiennie ocenił prezydenta inny znany polski pisarz Gustaw Herling Grudziński. W wywiadzie udzielonym redaktorkom "Gazety Wyborczej" z 29 kwietnia 2000 r. mówił: "To była żałosna postać. Zawiódł, związał się z Rydzem Śmigłym zamiast z Walerym Sławkiem. Piłsudski go wybrał, bo uważał że on jest idealny na portret. Rzeczywiście był szalenie przystojny, jakkolwiek już stary. Kiedy się ożenił po raz drugi uwierzył, że odmłodniał. Dostał wtedy depeszę: "Najserdeczniejsze gratulacje - 35. Pułk Pomorze"'.

Pozostawiając spór bez rozstrzygnięcia przypomnijmy, iż Ignacy Mościcki był patronem sierpeckiego gimnazjum i liceum w latach 1928-1939. Poniżej publikujemy treść uchwały rady pedagogicznej dotyczącej obchodów imienin prezydenta w 1938, a także fragment protokołu z 1939 r. zawierający ocenę uroczystości imieninowych.

Do druku podał: Grzegorz Radomski




"Protokół nr 12

posiedzenia rady pedagogicznej z udziałem przedstawicieli samorządów klasowych w dniu 25. I. 1938 r. Posiedzenie było poświecone uroczystemu obchodowi Imienin Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Profesora Doktora Ignacego Mościckiego.

Otwierając zebranie, ks. Dyrektor (Leon Pomaski dyrektor sierpeckiego gimnazjum od 1923 r.), zaznaczył, że dzień 1 lutego. jako dzień imienin Pana Prezydenta, będzie obchodzony w całej Polsce, a więc i w naszym gimnazjum, uroczyście. Nabożeństwo dla młodzieży szkolnej, społeczeństwa i władz zostanie odprawione o godz. 10.00. Potem odbędzie się u nas dla młodzieży gimnazjalnej specjalna akademia. Ksiądz dyrektor proponuje, aby sama młodzież zaprojektowała program tej akademii.

Zabierają głos przedstawiciele samorządu i mówią, ze przygotują okolicznościową deklamację, recytacje chóralną p.t. ..Mościce", pieśni o Prezydencie, parę pieśni mazurskich, jako że pan Prezydent Ignacy Mościcki pochodzi z Mazowsza.

Po porozumieniu z p. prof. śpiewu ustalono na posiedzeniu następujący program uroczystości imieninowej P. Prezydenta - 1. Słowo wstępne o panu Prezydencie - ks. Dyrektor 2 .Hymn narodowy - orkiestra szkolna 3. Deklamacja 4. Pieśń o Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej 5. Pieśń Imieninowa 6.Recytacja chóralna p.t. "Mościce" 7. Pieśni mazurskie 8."Pierwsza Brygada"- śpiew z orkiestrą."


"Protokół nr 11

posiedzenia Rady pedagogicznej z udziałem p. wizytatorki L. Malusewierówny w dniu 4. II 1939r.

"P. Wizytatorka oświadcza, że nasze uroczystości w dniu imienin Prezydenta Rzeczypospolitej i Patrona szkoły zrobiły na niej bardzo miłe wrażenie. Podkreśliła artystyczny poziom deklamacji i śpiewu solowego, oraz treściwie i solidnie opracowany referat. Poleciła przesłać sprawozdanie z akademii imieninowej do kuratorium, radziła połączyć na przyszłość ten obchód z jakimś czynem obywatelskim młodzieży szkolnej w postaci, np., pewnej pomocy szkole biednej i wreszcie, ponieważ w naszej szkole jest to uroczystość podwójna - ogólnopaństwowa i szkolna - p. wizytatorka mówi, że powinniśmy się starać jak najbardziej galowo i uroczyście ją obchodzić".