1/2000
Z dnia na dzień
Kronika wydarzeń (luty - marzec)

1.II. Trzy związki zawodowe lekarzy przy Szpitalu Powiatowym w Sierpcu(chirurgów, anestezjologów, chorób wewnętrznych) zgłosiły wnioisek o wotum nieufności wobec wobec z-cy ZOZ - dr Wiesławy Stopińskiej. Zarzuty: błędne decyzje, dezorganizacja pracy oddziałów, brak przygotowania merytorycznego do pełnienia funkcji. 24. II. Rada Społeczna Szpitala, pod przewodnictwem Grzegorza Korytowskiego, wniosek odrzuciła jako nieuzasadniony.

1.II. Mgr Maria Wiśniewska, powołana w wyniku konkursu na Dyrektora Biblioteki Miejskiej z dniem 1 stycznia, zrezygnowała z tego stanowiska. Zarząd Miejski ogłosił nowy konkurs.

2. II. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu otwarto wypożyczalnię materiałów audiowizualnych (muzyka, wideokasety).

13. II. W Sierpeckim Domu Kultury zorganizowano VII Walentynkowy Konkurs Tańca Dyskotekowego z udziałem 56 uczestników z Sierpca, Włocławka, Płocka, Lipna i Żuromina. Zwycięzcy: soliści - Luiza Pyla, duety - Agnieszka Stasińska i Aneta Czyżewska, formacje (po polsku zespoły) - "Megamix" z Włocławka.

17. II. Obradowała I Miejska Konferencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sierpcu. Na przewodniczącego Rady wybrano Janusza Jagodzińskiego (dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej).

19. II. W Muzeum Wsi Mazowieckiej (Ratusz) otwarto wystawę poplenerową Oddziału Płockiego Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury "Zima 2000". Wystawiono prace 10 twórców z Płocka Warszawy, Szczecina, Krakowa, Dąbrowy Górniczej i Pruszkowa.

24. II. W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu otwarto nową linię do produkcji twarożku porcjowanego.

24. II. Kapituła Komitetu ds. przyznania tytułu "Sierpczanin Roku" ogłosiła komunikat informujący, że za rok 1999 tytuł ten nie będzie przyznany z uwagi na brak kandydatów o odpowiednim dorobku. Kapituła oceniła jednocześnie bardzo ostro działalność władz miejskich i powiatowych. Zarówno treść komunikatu, jak i jego bardzo szerokie rozpowszechnienie wywołało dość powszechne zdziwienie w mieście.

25. II. Z radnymi miejskimi i powiatowymi w Sierpcu spotkał się Wojewoda Mazowiecki - Antoni Pietkiewicz.

28. II. W galerii Domu Kultury otwarto wystawę prac sierpeckich twórców nieprofesjonalnych (malarstwo, rzeźba, rękodzieło artystyczne).

29. II. Nadal nie obsadzono stanowiska Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. W pierwszym głosowaniu wszyscy kandydaci (3) uzyskali identyczną ilość głosów. Komisja Konkursowa po stwierdzeniu tego faktu zakończyła działalność nie powtarzając głosowania. (Sierpc to nie Watykan a konkurs to nie konklawe" uzasadnił te decyzje odpowiedzialny pracownik Urzędu Miasta. Również zarząd miejski nie zdecydował się na mianowanie dyrektora. Wygląda na to, że sprawa to jeszcze nie raz będzie gościć w naszej kronice wydarzeń.

II. Powstaje Koło Powiatowe Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego w Sierpcu. Inicjator - Witold Lorek, radny powiatowy.

III. Ukazał się pierwszy numer pierwszej internetowej gazety sierpeckiej pt. "Inter Sierpc". Wydawcą jest "Studio Fimar" Malrka Zglińskiego, redaktorem naczelnym - inż. Grzegorz Górecki.

2.III. W Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu otwarto wystawę malarstwa i rysunku Daniela Rycharskiego, ucznia klasy VIII w Szkole Podstawowej Nr 2. Autor zamierza podjąć naukę w Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku.

3.III. Z inicjatywy gazety internetowej "Inter Sierpc" (Ryszard Suty) przeprowadzono plebiscyt na Radnego Roku 1999 w Sierpcu. Wpłynęło 30 głosów (w tym 8 nieważnych). Zwyciężył Kazimierz Czermiński, który otrzymał z rąk Burmistrza Marka Kośmidra i inicjatorów plebiscytu dyplom, płaskorzeźbę ze swoją podobizną (dłuta Sergieja Siergiejewa), butelkę szampana i kwiaty.

3.III W Mochowie podpisano porozumienie kładące kres sporowi w sprawie organizacji służby zdrowia w gminie. W myśl umowy, w budynku Ośrodka Zdrowia świadczyć będą usługi medyczne dwa zakłady Opieki Zdrowotnej: Publiczny lek. Med. Sławomira Fułka i Niepubliczny lek. Med. Janusza Maciejewskiego. Umowę podpisali główni protagoniści: wójt Szczepan Jamiałkowski i lek. Janusz Maciejewski.

3.III. Sierpeckie Towarzystwo Muzyczne zorganizowało koncert karnawałowy w wykonaniu Orkiestry Szkół Muzycznych I0 i II0 w Sierpcu pod kierownictwem Józefa Komorowskiego.

21.III. Miejska Biblioteka Publiczna i Koło Przyjaciół Biblioteki ogłosili IV Konkurs Literacki dla dzieci i młodzieży z powiatu sierpeckiego.

21. III. Tłumnie(ponad 700 osób) i wesoło powitali w Sierpeckim skansenie wiosnę uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego województwa. W konkursie na najładniejszą Marzannę zwyciężyła kukła wykonana przez uczniów kl. IV z Ząbek, przed dziełami uczniów z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sierpcu i uczniów kl. IV Szkoły Podastawowej nr 6 w Płocku. W konkursie na wiersz o tematyce wiosennej wyróżniono Annę Napiórkowską, uczennicę S.P. w Soczewce.

21.III. Pirerwsze posiedzenie Rady Miejskiej SLD. Ukonstytuował się 9-osobowy Zarząd Miejski w składzie: Janusz Jagodzinski - przewodniczący, 3 wiceprzewodniczących (Edward Gąsiorowski, Kazimierz Pracki, Janusz Wysocki), Iwona Kaszper - skarbnik, Jerzy Abretczyński -, Zofia Kornecka, Jolanta Smykowska, Grzegorz Szpila - członkowie.

22.III. Sesja Rady Powiatu. Ustalono zakup nowego samochodu dla potrzeb starostwa, powołano Społeczną Straż Rybacką , zatwierdzono schemat organizacyjny Zespołu Opieki Zdrowotnej i zobowiązano się wygospodarować 150 tys. Zł. Na potrzeby organizowanego w Sierpcu Wydziału Zamiejscowego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

22.III. Sesja Rady Miejskiej w Sierpcu. Ustalono m.in. podwyżki stawki bazowej czynszu w budynkach komunalnych w latach 2000 - 2001 (1 V, 1 XI, 1 II - po 10 %) oraz powołano nowy skład Fundacji "Sierpc 2000". Rozstrzygnięto przetarg na budowę hali sportowej przy szkole Podstawowej nr 2 i budowę ulicy Wspólnej.

25.III. W sierpeckim Liceum Kształcącym zorganizowano "Drzwi otwarte" Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Cel: zapoznać zainteresowanej młodzieży pracą Uczelni, która otwiera w Sierpcu (z początkiem roku akademickiego 2000 - 2001) wydział zamiejscowy Inżynierii i Kształtowania Środowiska. Staraniem uczelni i władz miejskich wydano kolorową broszurę informacyjną.

29.III. Wskaźnik bezrobocia w powiecie sierpeckim wynosi 19,6 % (5.300 osób).

III. Władze powiatowe wystosowały apel do największych sierpeckich zakładów pracy i rad gminnych o współudział w finansowaniu działalności filii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jako pierwsze odpowiedziały pozytywnie na apel: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska i Browar.

j.b.